Jdi na obsah Jdi na menu
 


Organizace Tiere helfen Menschen, SRN

29. 5. 2010

Organizace „Tiere helfen Menschen“

 

Organizace Tiere helfen Menschen (Zvířata pomáhají lidem) byla založena  na podzim 1987 ve Würburgu v SRN a její zakladatelkou byla, spolu s dalšími 6 ženami a jedním mužem, veterinární lékařka Dr. Brigitte von Rechenbergová. Dr. Rechenbergová studovala v USA, na  veterinární fakultě University of Pennsylvania , kde se již tehdy intenzivně pracovalo se vztahem člověk – zvíře. V oné době se začaly v USA rozvíjet aktivity dnes známé jako Animal Assisted Activities  (aktivity za podpory zvířat) a Animal Assisted Therapy (terapie za podpory zvířat). Dr. Rechenbergová přinesla tuto myšlenku do Německa a uvedla ji v praxi.

V roce 1988, po roce svého působení, měla organizace již 70 členů  a uvedla do života návštěvní programy v Domově pro tělesně postižené, v Dětském domově a v Domově důchodců. Činnost organizace spočívala a stále spočívá na dobrovolnické práci. Členové organizace také pomáhali při zajišťování akvárií pro daná zařízení či budování voliér, poskytli i jednu z koček, která byla umístěna do zařízení a zakrslého králíka. Byl zahájen program hippoterapie pro postižené děti.

V letech 1992 – 1994 se podařilo díky tehdejší předsedkyni, speciální pedagožce 

Beate Spardingové,  navázat kontakt se sociálními zařízeními, zvláště s domovy důchodců.

V této době se o činnost organizace začala také zajímat média: ZDF, SAT I, Deutscher Welle, ARD a MDR , což posílilo obecnou známost o organizaci v BRD a přineslo mnoho cenných kontaktů.

V roce 1994 začalo expanzivní období organizace. V oné době byl jejím předsedou Graham Ford, který se zúčastnil také Mezinárodního semináře o zooterapii pořádaného organizací Filia v Brně  červnu 2004. Byly založeny regionální skupiny dobrovolníků v v Erlangenu, Frankfurtu, Stuttgartu, Coburgu, Cralisheimu, Darmstadtu, Essenu, Passau a Bad Mergentheimu. Vznikly sesterské organizace „Tiere helfen Menschen“ ve Východním Friesku (Ostfriesland) a „Tiere helfen Menschen“ ve Švýcarsku.

Organizace podporuje vědu a výzkum a poskytla materiály pro zpracování mnoha diplomových a doktorských prací.

Na svých webových stránkách má tato organizace mnoho cenných článků, informací a odkazů.

 

webové stránky : http://www.thmev.de/