Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ragdoll v zooterapii v České republice

13. 5. 2012

Ragdoll, krásné modrooké polodlouhosrsté plemeno koček se siamskými znaky původem z jižní Kalifornie je nejrozšířeněji chovaným plemenem v Nezávislém chovatelském klubu. Právě proto začala naše práce v Návštěvní službě v roce 2002 kromě perských a sibiřských koček právě s nimi. A patrně proto vznikla  nesprávná představa, že nejvhodnějším plemenem pro felinoterapii je právě ragdoll….Začlenění ragdollů  do Návštěvní služby bylo totiž jen jednou ze šťastných náhod na naší cestě za zooterapií.

 

 Ragdollové mají kromě milé, nekonfliktní povahy a vazby na „svého“ člověka také srst relativně  nenáročnou na péči a velmi rádi se předvádějí. Nemají většinou problém s chozením na vodítku, někteří rádi aportují či baví klienty svými drobnými libůstkami. Velmi se osvědčili i v loutkových pohádkách pro děti a seniory.

 

 Poznatky z Návštěvní služby (nejen s ragdolly)  byly publikovány ve sbornících ze seminářů věnovaných této tématice, odborných časopisech i klubových časopisech. 

 

Naomi a Shawn

 

Prvním ragdollem, který získal licenci pro Návštěvní službu byla v roce 2003 Naomi Berberis Síh, RAG n 33. Naomi, zkráceně „Mimi“ byla kočičkou „z druhé ruky“ . Nikdy jsme nelitovali, že u nás našla nový domov.  Byla typickým ragdollem, vzhledově snad nijak krásným, ale s nádhernou duší. Radovala se  z každého nového  dne, doprovázela nás i na rybářské výpravy a její hluboce modré oči byly studánkou  se skutečně živou vodou. Milovala všechny lidičky, za kterými chodila a radovala se z každé návštěvy i loutkové pohádky, v níž hrála. Vždy dokázala při těchto pohádkách  překvapit svou reakcí a děti se nadšeně smály jejím lotrovinkám, které prováděla s naprosto nevinným výrazem v kočičí tvářičce.

 Mimi byla dáma, které se nikdo neodvážil říci ostřejší slovo – a to ani když občas provedla něco, co slušné kočičky nedělají. Naše úcta k ní šla až tak daleko, že když k nám  přišel na výuku žák, který se o Mimi či jejím bratrovi Shawnovi vyjádřil neuctivě,  příště již chodit nemusel….

 

 Shawn Blue Velvet také pracoval v Návštěvní službě. A svou kariéru začal v neskutečných 12-ti letech ! Byl bezesporu vítězem nad osudem,  a velkou inspirací pro naše klienty v Domě seniorů,  protože v tomto pokročilém věku musel změnit domov, v němž byl jedinou kočkou své majitelky  a byl nucen sžít se s již existují velkou ragdollí rodinou. Vše zvládl s naprostou samozřejmostí až na své občasné značkování, které bylo velmi netypické vzhledem k tomu, že Shawn byl již dlouhá léta kastrát. Jeho velkou zálibou bylo „ochutnávání“ vlasů jak nás, tak klientů. Vždy zálibně vykulil své nádherně modré oči, natáhl pomalu čumáček až ke své „oběti“ a dal se do díla. Možná byl v minulém životě kadeřníkem J.

 

Jak Mimi, tak Shawn  byli skutečnými ragdolly – a to jak povahou, vzhledem, původem (pocházeli z prvních amerických rodičů importovaných do ČR), tak mechanikou pohybu, která připomínala chůzi Charlie Chaplina z němých grotesek. Mimi se dožila se krásných 12 let a její bratr Shawn 14. Oba  zemřeli v klidném spánku bez bolesti a bez nutnosti euthanasie.  

 

 

   Jako další následovali v letech 2003 – 2005 Matti Síh, RAG n 33 , Tatiana Stella Síh, RAG f 33 a Naomi Síh, RAG n 33, všechny Miminčiny dcery. Matti – Týnka s námi hrála v mnoha pohádkách, zemřela však velmi brzy, v 7 letech, na selhání ledvin.

 

Tatiana- Bleška je kromě své návštěvní činnosti též zakladatelkou linie ragdollů s červenými barvami v České republice. Našla krásný nový domov na Moravě a v Návštěvní službě již dále nepracuje.

 

Naomi Síh – „Barča“  byla tak oddána své návštěvní práci, že po těžkém průběhu první březosti, kterou téměř nepřežila, musela absolvovat hned několik návštěv za sebou, protože se nemohla „svých“ lidiček po tak dlouhé pauze nabažit a po každé návštěvě stála doma za dveřmi, škrabala na ně a hlasitě mňoukala, protože chtěla jít do Domova znovu.  Protože se svým partnerem, Charlesem, vytvořila „lovecký“ tým pronásledující ostatní ragdolly, musela Návštěvní tým opustit a našla spolu s Charlesem  nový domov nedaleko Mladé Boleslavi.

 

 

Péťa, Eliáš, Helenka, Foxi a další ragdollové

 

  V dubnu 2005  složil zkoušky pro Návštěvní službu  Ch. Peter Síh, RAG n 33  J. Beránkové z NCHK.  Při každé z návštěv , kterou Péťa absolvoval se zdálo, že má v mozku nařízený budík. Přesně 45 minut byl milým, vlídným kocourem, který trpělivě snáší hlazení a mazlení a raduje se z něj. Po 45 minutách budíček „zazvonil“, Péťa skočil do svého košíku a hlasitě se dožadoval odchodu domů. Po smrti svých majitelů v roce 2007 našel Péťa nový domov v severních Čechách, v Návštěvní službě již dále nepracuje.

 

V srpnu 2005 složil zkoušky pro Návštěvní službu Eliash de Borgione, RAG n 33,  Mgr. L. Hilbertové ze SCHK. Eliášek je naprosto spontánní kocourek, který i po náročné cestě autem neztrácel energii, klienty Domova obveseloval svou neúnavnou touhou aportovat a při zkouškách v otevřeném prostoru se nebál ani projíždějícího vlaku v blízkosti areálu Interdogu, kde zkoušky probíhaly.

 

Jak šel čas, přibývali další ragdollové – z nichž většina byla stejně jako Naomi „z druhé ruky“. Patří k nim Cory Cat Darlings, neuvěřitelně vyrovnaná kočička, která si velmi libovala při návštěvě Centra pro postižené v Ml. Boleslavi o Velikonocích 2011, kdy studentská kapela hrála svým handicapovaným vrstevníkům  a nešetřila decibely v uzavřeném prostoru, až uši zaléhaly. Cory absolutně nevyvedená z míry se stulila ve svém pelíšku se  zkříženýma tlapkama, jako by celá její bytost říkala: „Kluci, hrajete skvěle. Ráda Vás poslouchám…“.  Její vášeň pro Návštěvní službu je podobná jako u Barušky – jakmile se vrátíme domů,  sedí trpělivě u dveří, ostrými drápky z nich drásá drobné třísky, hlasitě mňouká a chce zase zpět do Domova.

 

Krásná klubová želvovinová bikolorka Helenka se strašlivě dlouhým jménem v rodokmenu a ušima kropenatýma jako krovky berušky také přináší radost našim seniorům. I ona je kočičkou, která musela změnit domov v dospělém věku. Když se rozvášní, nezná bratra a svým drsným jazykem spolehlivě konkuruje rašpli. Občas i jemně oždibuje ruku klientů – musíme tedy dát pozor, aby nám je samou láskou nesnědla. Hela ráda chodí na vodítku a ještě raději se nechává nosit v klokaní kapse. Také s námi chodí na ryby a opravdu si to užívá.

 

Helenčina vzdálená sestřenice Borůvka, impozantní seal mink colourpointka miluje stejně jako její prastrýc Shawn ochutnávání vlasů. Je ale pravda, že si vybírá – chutnají jí zejména dlouhé tmavé vlasy, jaké má její bývalá paní. Jedinou vadou je, že se doma ráda pere, což nezůstalo bez následků a její levé ucho došlo značné úhony.   Občas se nás klienti ptají, proč jsme jí vyžehlili jen jedno ucho…Je to náš jediný „napůl klapouchý ragdoll“. Borůvka navštěvovala i Domov důchodců Modrý kámen v Mnichově Hradišti. Je také kočičkou „z druhé ruky“.

 

Fréa Lady of Gondor, naše klubová kočička „Foxi“ je velký šibal. Nezapře svou babičku Naomi ani vzhledem, ani povahou. Po svém pra pra dědečkovi Dady Warbucksovi má bílou špičku ocasu. Foxinka je velmi trpělivou kočičkou, ale nemá ráda hlazení na boku. Miluje procházky na vodítku a slovenská televize Markíza s ní natočila reportáž o felinoterapii  z Domova seniorů v Mladé Boleslavi.

 

Krásná drobná Leila je u nás na dlouhodobém „skautském táboře“ a zdá se, že u nás již zůstane. I když nepracuje v návštěvní službě tak často, jako ostatní ragdollové, také miluje mazlení a hlazení. Je velmi jemná a přizpůsobivá. Velmi dobře se snáší s našimi barzoji.

 

   Kromě klasické Návštěvní služby byla umístěna i dvě koťata ragdollů seal colourpoint do rodiny s postiženým dítětem po DMO a do rodiny dospělého klienta s onkologickým onemocněním.  Zázraky se stát nemohou, ale tato zvířátka – kočičky Sarah a Vicky- přinesla svým majitelům alespoň radost do života. Vicky se po smrti svých majitelů vrátila zpět do chovné stanice Síh. Sarah bohužel zemřela ve věku  dvou let po komplikacích spojených s podáním hormonálního preparátu k oddálení říje.

 

 

Meluzína a  Adrian

 

O Meluzíně a Adrianovi se dočtete více zde : http://www.felinoterapie.estranky.cz/clanky/clanky-z-oblasti-aaa-a-aat/navstevni-sluzba-v-domove-duchodcu-v-budislavi---l.-hastrmanova.html

 

http://www.felinoterapie.estranky.cz/clanky/clanky-z-oblasti-aaa-a-aat/felinoterapie-aneb-neni-kocka-jako-kocka---l.-hastrmanova.html

 

 

Eliáš a Glorie

 

O Eliáškovi jste se již mohli dočíst na předchozích řádcích. Jeho příběh však pokračuje.

 

Více : http://www.felinoterapie.estranky.cz/clanky/clanky-z-oblasti-aaa-a-aat/felinoterapie-v-detskem-domove-v-havirove---mgr.-hilbertova.html

 

 

Christian a další

 

http://www.felinoterapie.estranky.cz/clanky/clanky-z-oblasti-aaa-a-aat/felinoterapie-v-bezabarierovem-dome-na-kladne--p.-duskova.html

 

http://www.felinoterapie.estranky.cz/clanky/prispevky-dobrovolniku/jak-se-zije-chovateli--ktery-sva-zvirata-nevidi.html

 

 

Naši milí ragdollové, je nám ctí, že s Vámi můžeme pracovat J  !